Nová podoba domu U Milosrdných se inspiruje pražskými Stínadly

Nová podoba domu U Milosrdných se inspiruje pražskými Stínadly

27. 11. 2018

Společnost V Invest oficiálně představila budoucí podobu bytového domu U Milosrdných v sousedství pražského Anežského kláštera.

Po převzetí projektu od italského investora Augusta Razetta oslovil V Invest přední česká architektonická studia s žádostí přepracování vnitřních dispozic projektu a následnou úpravu jeho vnější podoby. Výběr probíhal ve dvou kolech a vítězný návrh jednoznačně podpořili všichni odborní garanti komise, kterou V Invest k tomuto účelu sestavil. Návrh pochází z dílny studia architekta Zdeňka Fránka, který je rovněž autorem původní podoby projektu.

Nová podoba domu od studia Fránek Architects je poctou atmosféře „pražských Stínadel“, jak bývá staroměstská čtvrť na Františku někdy nazývána. Vnější fasáda budovy čerpá inspiraci z vizuálních prvků, které byly pro tuto lokalitu v minulosti typické. Jde například o vertikální žebrování vznikající na stěnách v důsledku stékání dešťové vody z tašek domů a průčelí, nebo o povlávající prádlo sušící se na šňůrách původních stínadelských dvorů.

„Z mého hlediska byl nejlepším návrhem právě projekt architekta Zdeňka Fránka. Jedná se o komplexně kvalitní dílo s nápaditě vyřešeným průčelím, které ovšem na rozdíl od předchozího projektu pro jiného investora nepůsobí provokativně a do dané lokality perfektně zapadá. Ze všech účastníků měl také nejlépe vyřešen provoz a dispozice vnitřních prostor. Současně respektoval zadání, včetně regulačních podmínek. Návrh působil vyzrále a profesionálně, a proto jsem ho vybral jako nejkvalitnější,“ vysvětluje doc. Ing. arch. Zdeněk Lukeš.

Podobně vnímá nový návrh Rezidence U Milosrdných z dílny studia Fránek Architects také Ing. arch. Josef Pleskot: „Aktivita společnosti V Invest vytvořila příležitost pro překonání původního designu bytového domu v ulici U Milosrdných v Praze 1 od pana architekta Zdeňka Fránka. Přestože původní návrh byl velmi kritizován, nastavil pomyslnou laťku kvality hodně vysoko. Všichni soutěžící se s různými odchylkami snažili k laťce přiblížit.  Osobně jsem nepředpokládal, že se někomu podaří ji překonat. Nakonec jsem však byl překvapen, že architekt Zdeněk Fránek svým finálním návrhem překonal sám sebe, svůj vlastní původní návrh, a velmi se vzdálil ostatním soutěžícím. Nový design domu v jeho podání je nejen architektonicky vyzrálý a originální, ale i památkářsky akceptovatelný.“

Společnost V Invest nyní novou podobu budovy a jejího dispozičního řešení promítne do podkladové dokumentace pro stavební řízení projektu.

Ptali jsme se odborníků, jak by se měla Praha dále vyvíjet

9. 8. 2019

Projekt bytového domu U Milosrdných v minulosti oživil diskuze ohledně vztahu moderní architektury k historické podstatě města. Zeptali jsme se proto respektovaných odborníků, jaký je jeich názor.

Diskutujeme se zájemci a zainteresovanými stranami

Diskutujeme se zájemci a zainteresovanými stranami

15. 5. 2019

Společnost V Invest při převzetí projektu deklarovala maximální vstřícnost a otevřenost. K té patří také diskuze se zainteresovanými stranami.

Pískovcová varianta fasády

Pískovcová varianta fasády

4. 3. 2019

Barevnost fasády je důležitá pro každý projekt. U Rezidence U Milosrdných je přitom tento prvek citlivější než u řady jiných projektů - a to jak kvůli jeho historii, tak kvůli lokalitě, do které vstupuje. 

Výběr nové podoby Rezidence U Milosrdných jde do finále

Výběr nové podoby Rezidence U Milosrdných jde do finále

30. 8. 2018

Probíhá druhé kolo výběru nové podoby Rezidence U Milosrdných. Ze sedmi oslovených architektonických studií se jich zpracování nové podoby ujalo pět.

V Invest představil porotu pro výběr nové podoby Rezidence U Milosrdných

V Invest představil porotu pro výběr nové podoby Rezidence U Milosrdných

17. 5. 2018

Společnost V Invest oslovila sedm významných architektonických studií s žádostí o návrh nové podoby projektu. Zároveň oznámila složení komise pro výběr nové podoby bytového domu U Milosrdných.

V Invest převzal projekt Rezidence U Milosrdných

V Invest převzal projekt Rezidence U Milosrdných

26. 3. 2018

Developerská společnost V Invest, která má za sebou řadu prestižních ocenění za své projekty, převzala od italského investora Augusta Razetta realizaci bytového domu U Milosrdných.