Obličeje „maršmelounu“ má v centru Prahy nahradit zlatavá fasáda

Obličeje „maršmelounu“ má v centru Prahy nahradit zlatavá fasáda


Developerská společnost V Invest odhalila vítězný projekt šestipodlažního bytového domu v ulici U Milosrdných nedaleko Anežského kláštera v Praze. Podobu čtvrtmiliardové investici dá ateliér Fránek Architects.

Nahradí tak kontroverzní projekt, který si získal přezdívku maršmeloun. „Nová podoba budovy se inspiruje lokálním prostředím Řásnovky, oblastí Stínadel a výtvarně psychologickými asociacemi těchto míst,“ řekl autor vítězného projektu Zdeněk Fránek. Za inspiraci jeho ateliéru sloužily dobové fotografie těchto míst, například dvorků s visícím prádlem.

Atelier Fránek Architects znovu zvítězil v soutěži na prestižní projekt domu na jediné volné parcele v ulici U Milosrdných na pražském Starém Městě. Poprvé zde uspěl již před lety, ale stavbu zastavily obstrukce občanských iniciativ i úřadů.

Nový návrh je oproti tomu původnímu pod vlivem úplně jiné inspirace. „Fasáda je strukturovaná, zdobí ji splývavé útvary, které mají asociovat právě textilie protkané zlatou barvou. Fasáda bude šedozlatá,“ popsal svůj vítězný projekt Fránek. V domě vznikne kolem třiceti bytů velikosti od 2+kk do 5+kk. Společnost chce do konce příštího roku získat stavební povolení. Archeologický průzkum by ráda zahájila v září příštího roku, s počátkem stavby počítá v roce 2020.

Celý projekt se již táhne přes osmnáct let. Architekt Fránek se svým atelierem do něj vstoupil v době, kdy bylo vydané územní rozhodnutí. Jeho původní záměr měl schválení památkářů, posléze se do procesu vložil například Spolek občanů a přátel čtvrti Na Františku či iniciativa Občanský monitoring. Příprava projektu nového domu, jehož fasáda připomínala díky rozmístění oken obličeje, se zastavila.

Augusto Razetto, původní majitel projektu, ale podle svých slov vždy odmítal, že by objekt měl mít růžovou barvu, kvůli níž připravovaná budova získala u svých odpůrců hanlivou přezdívku maršmeloun. Ani podle architekta Fránka budova fasádu v takových barvách nikdy být neměla.

Letos v únoru pak Razettova společnost Praga Progetti Investimenti projekt v ulici U Milosrdných na pražském Starém Městě včetně pozemků prodala české společnosti V Invest. "Finální vzhled vzejde z návrhu nového architektonického ztvárnění, ale již teď je jisté, že fasáda určitě nebude růžová a její barevnost nebude v lokalitě působit rušivě,“ uvedl při vyhlášení nové soutěže majitel V Investu Jaroslav Vondřička.

Společnost V Invest převzala spolu s projektem i smlouvu s hlavním městem z roku 1999, na základě které má magistrát po kolaudaci budovy odprodat developerovi pozemky, na kterých projekt vznikne. V roce 2007 byla uzavřena předkupní smlouva za cenu zhruba 27 tisíc korun za metr čtvereční, která je stále platná.

Minulé vedení Prahy zvažovalo přímý prodej parcel, ze záměru však sešlo. Podle Vondřičky chce společnost na jednání navázat s novým vedením radnice. Do začátku stavby by se podle něj po dohodě se samosprávou mohly parcely využívat pro setkávání lidí.

27.11.2018    e15.cz    str. 0   Domácí

    Michal Nosek, původní zdroj zde

Další články

 

Dům U Milosrdných

Dům U Milosrdných

Příběh projektu bytového domu v centru Prahy na nevyužívané ploše vklíněné mezi Nemocnici Na Františku a Anežský klášter byl poznamenán bouřlivou debatou o vhodné formě nové zástavby v historickém kontextu.

Místo maršmelounu Stínadla

Místo maršmelounu Stínadla

S projektem přestavby domu v ulici U Milosrdných s okny ve tvaru obličejů, který zdomácněl pod názvem maršmeloun, prožil více než dekádu. Italský investor, pro něhož Zdeněk Fránek originální rekonstrukci historického objektu v centru Prahy navrhl, se marně snažil přesvědčit úřady a část veřejnosti, že bude Praze slušet.

Nový „maršmeloun“ lépe zapadá do okolí

Nový „maršmeloun“ lépe zapadá do okolí


Developerská firma V Invest vybrala novou podobu projektu bytového domu U Milosrdných v těsném sousedství Anežského kláštera.

Maršmeloun se změnil, varianty jsou dvě

Maršmeloun se změnil, varianty jsou dvě


Návrh bytového domu na rohu ulic U Milosrdných a Kozí v pražském Josefově, kde měl stát odmítaný maršmeloun, se změnil.

Návrh „maršmelounu“ bude od Fránka

Návrh „maršmelounu“ bude od Fránka


Nový projekt domu přezdívaného maršmeloun vytvořil autor původního návrhu, architekt Zdeněk Fránek.

Místo nenáviděného

Místo nenáviděného "maršmelouna" ozdobí centrum Prahy projekt "pocta Stínadel"


Pražané, kteří si nepřáli, aby se z pražské budovy U Milosrdných stal kontroverzní "maršmeloun", si mohou oddychnout. Developerská společnost V Invest vypracovala novou venkovní podobu budovy, která dráždila památkáře svou neotřelou podobou.

„Maršmeloun“ nahradí bílý zvlněný dům, inspirací byla Stínadla a prádlo

„Maršmeloun“ nahradí bílý zvlněný dům, inspirací byla Stínadla a prádlo


Místo kritizovaného projektu přezdívaného „maršmeloun“ bude u Anežského kláštera v centru Prahy stát dům inspirovaný Stínadly a okolím. Fasáda místo růžové bude bílá a vroubkovaná.

Podívejte se, co v Praze vyroste místo kritizovaného

Podívejte se, co v Praze vyroste místo kritizovaného "maršmelounu". Nový projekt by měl vyhovovat i památkářům


Dům známý jako "maršmeloun" v Praze nakonec stát nebude. Jeho autor, architekt Zdeněk Fránek, totiž projekt upravil a dal mu novou podobu.

„Maršmeloun“ je minulostí: Takto bude vypadat bytovka U Milosrdných. Ve hře je i cihlová varianta

„Maršmeloun“ je minulostí: Takto bude vypadat bytovka U Milosrdných. Ve hře je i cihlová varianta


Plánovaný rezidenční developerský projekt „U Milosrdných“ v centru Prahy razantně změnil svou podobu. Nový vzhled dnes prezentovala společnost V Invest ve spolupráci s architektem Zdeňkem Fránkem.