„Maršmeloun“ je minulostí: Takto bude vypadat bytovka U Milosrdných. Ve hře je i cihlová varianta

„Maršmeloun“ je minulostí: Takto bude vypadat bytovka U Milosrdných. Ve hře je i cihlová varianta


Plánovaný rezidenční developerský projekt „U Milosrdných“ v centru Prahy razantně změnil svou podobu. Nový vzhled dnes prezentovala společnost V Invest ve spolupráci s architektem Zdeňkem Fránkem.

Ten je autorem stávajícího vizuálu, zároveň ale i toho dřívějšího, kterému se pro jeho fasádu přezdívalo „maršmeloun“. Budova odkazuje i na kultovní Stínadla spisovatele Jaroslava Foglara, podle architekta však hold tomuto světu vzdával i předchozí návrh.

Bytová rezidence U Milosrdných poblíž Anežského kláštera v centru Prahy bude vypadat zcela jinak. Dosavadní vzhled, který dostal u části veřejnosti hanlivé označení „maršmeloun“, je tak definitivně mimo hru. U odborníků přitom budova negativní reakce často nevzbuzovala, jejím zastáncem byl i renomovaný architekt Josef Pleskot.

Původní vzhled zůstal podle autora obou variant dodnes kritiky nepochopen. Také ten totiž odkazoval na dílo Jaroslava Foglara, který v této lokalitě pražského centra nechal ve svém díle ožít legendární Stínadla. „My jsme ty knížky a příběhy měli rádi. Demonstrující v první fázi mého kreslení to nepochopili, nebo možná nechtěli pochopit. Mluvili v tom smyslu, že Foglar by to nikdy nedovolil, nicméně já jsem mu tím vzdával hold,“ vysvětlil architekt Zdeněk Fránek.

Druhá verze podoby domu U Milosrdných je i podle slov autora mnohem mírnější. „Chtěl jsem ukázat trochu jinou tvář tohoto místa,“ řekl Fránek. Nerovnosti fasády odkazují na historické zvlnění starých dvorků, kde často viselo prádlo, které vlávalo ve vzduchu. Dle architekta jsou v současnosti ve hře dvě možná barevná řešení fasády domu. Ta bude buď šedobílá, nebo cihlově červená, což má odkazovat na okolní prejzové střechy. „Objekt v obou případech zapadne do místa,“ dodal Zdeňek Fránek.

Co bude dál?

Společnost V Invest projekt U Milosrdných od předchozí developerské firmy převzala letos na jaře. Podle ředitele Jaroslava Vondřičky bylo záměrem vytvořit objekt, který bude přínosem pro okolí a který s ním bude zároveň více ve shodě. Nová vizualizace stavby musela dodržet limity stávajícího územního rozhodnutí, se kterým se investor rozhodl pracovat i nadále. Záměrem přitom není dům prodat, ale jednotlivé byty pronajímat. Ve spodní části se pak bude nacházet komerční prostor, ve kterém může vzniknout například kavárna.

„V současnosti se pro projekt budeme snažit získat stavební povolení, chceme v příštím roce obnovit stavební proces,“ dodal na představení nového vzhledu projektový manažer společnosti V Invest Oldřich Kupec, podle kterého nyní bude na řadě jednání s magistrátem, radnicí Prahy 1 a v neposlední řadě i sousedy zamýšlené rezidence. Místo vzniku budovy dodnes spíš chátrá, nachází se tu pouze parkoviště a nepořádek. Za druhé světové války bylo vybombardované. Podle optimistických odhadů je reálné, že by se mohlo začít stavět roku 2020.

27.11.2018    blesk.cz    str. 0   Praha - Zprávy

    dvi    původní zdroj zde

Další články

 

Dům U Milosrdných

Dům U Milosrdných

Příběh projektu bytového domu v centru Prahy na nevyužívané ploše vklíněné mezi Nemocnici Na Františku a Anežský klášter byl poznamenán bouřlivou debatou o vhodné formě nové zástavby v historickém kontextu.

Místo maršmelounu Stínadla

Místo maršmelounu Stínadla

S projektem přestavby domu v ulici U Milosrdných s okny ve tvaru obličejů, který zdomácněl pod názvem maršmeloun, prožil více než dekádu. Italský investor, pro něhož Zdeněk Fránek originální rekonstrukci historického objektu v centru Prahy navrhl, se marně snažil přesvědčit úřady a část veřejnosti, že bude Praze slušet.

Nový „maršmeloun“ lépe zapadá do okolí

Nový „maršmeloun“ lépe zapadá do okolí


Developerská firma V Invest vybrala novou podobu projektu bytového domu U Milosrdných v těsném sousedství Anežského kláštera.

Maršmeloun se změnil, varianty jsou dvě

Maršmeloun se změnil, varianty jsou dvě


Návrh bytového domu na rohu ulic U Milosrdných a Kozí v pražském Josefově, kde měl stát odmítaný maršmeloun, se změnil.

Návrh „maršmelounu“ bude od Fránka

Návrh „maršmelounu“ bude od Fránka


Nový projekt domu přezdívaného maršmeloun vytvořil autor původního návrhu, architekt Zdeněk Fránek.

Místo nenáviděného

Místo nenáviděného "maršmelouna" ozdobí centrum Prahy projekt "pocta Stínadel"


Pražané, kteří si nepřáli, aby se z pražské budovy U Milosrdných stal kontroverzní "maršmeloun", si mohou oddychnout. Developerská společnost V Invest vypracovala novou venkovní podobu budovy, která dráždila památkáře svou neotřelou podobou.

„Maršmeloun“ nahradí bílý zvlněný dům, inspirací byla Stínadla a prádlo

„Maršmeloun“ nahradí bílý zvlněný dům, inspirací byla Stínadla a prádlo


Místo kritizovaného projektu přezdívaného „maršmeloun“ bude u Anežského kláštera v centru Prahy stát dům inspirovaný Stínadly a okolím. Fasáda místo růžové bude bílá a vroubkovaná.

Obličeje „maršmelounu“ má v centru Prahy nahradit zlatavá fasáda

Obličeje „maršmelounu“ má v centru Prahy nahradit zlatavá fasáda


Developerská společnost V Invest odhalila vítězný projekt šestipodlažního bytového domu v ulici U Milosrdných nedaleko Anežského kláštera v Praze. Podobu čtvrtmiliardové investici dá ateliér Fránek Architects.

Podívejte se, co v Praze vyroste místo kritizovaného

Podívejte se, co v Praze vyroste místo kritizovaného "maršmelounu". Nový projekt by měl vyhovovat i památkářům


Dům známý jako "maršmeloun" v Praze nakonec stát nebude. Jeho autor, architekt Zdeněk Fránek, totiž projekt upravil a dal mu novou podobu.