Maršmeloun se změnil, varianty jsou dvě

Maršmeloun se změnil, varianty jsou dvě


Návrh bytového domu na rohu ulic U Milosrdných a Kozí v pražském Josefově, kde měl stát odmítaný maršmeloun, se změnil.

Pro nového investora – společnost V Invest – návrh opět vytvořil architekt Zdeněk Fránek. Ten uspěl ve dvoukolovém výběrovém řízení, které developer podle vlastních pravidel uspořádal. Účastnilo se pět studií. Podle jednatele V Investu Jaroslava Vondřičky bylo závěrečné hlasování jednoznačné a vybraný návrh odpovídá dosud platnému územnímu rozhodnutí, k němuž dali své souhlasné stanovisko magistrátní památkáři.

„Vyhovuje nám jako developerům, je efektivnější, dává skladbu bytů, kterou jsme chtěli,“ řekl Vondřička. Jiné jsou vnitřní dispozice, přibylo schodiště. Plánují se dvoupodlažní podzemní garáže, nadzemních podlaží je šest. Střecha zůstala plochá, okna, a především fasáda mají jiný „výraz“. „Nenapadlo mě, že bych dělal šikmou střechu,“ řekl Fránek, podle něhož soudobá architektura nemá imitovat historickou.

Investor podle něj chtěl dům, který do místa (do těsné blízkosti Anežského kláštera) zapadne a bude v podstatě neviditelný. „Nevzdal jsem se myšlenky, že by měl být výrazný,“ poznamenal Fránek, který projektoval i opuštěný maršmeloun. Tentokrát zvolil fasádu vertikálně prohnutou, vlnitou a vroubkovanou se zlatými prvky. Ve hře jsou dvě barevné varianty: cihlově červená a šedobílá.

Projekt nemá stavební povolení, investorovi nepatří pozemky. Většina z nich je městských. Developer podle Vondřičky požádal město o odkup za dvojnásobnou cenu, než jakou stanovovala původní smlouva, před volbami však neuspěl. Oslovit chce nové vedení města.

V příštím roce doufá v obnovu stavebního řízení a rád by v září zahájil archeologický průzkum. Mělo by jít o dlouhodobě pronajímané byty, nikoli byty k prodeji. V Invest tvrdí, že k památkám a chráněným územím přistupuje citlivě a ctí požadavky památkářů.

28.11.2018    Právo    str. 10   Praha - střední Čechy

    Petr Janiš

Další články

 

Dům U Milosrdných

Dům U Milosrdných

Příběh projektu bytového domu v centru Prahy na nevyužívané ploše vklíněné mezi Nemocnici Na Františku a Anežský klášter byl poznamenán bouřlivou debatou o vhodné formě nové zástavby v historickém kontextu.

Místo maršmelounu Stínadla

Místo maršmelounu Stínadla

S projektem přestavby domu v ulici U Milosrdných s okny ve tvaru obličejů, který zdomácněl pod názvem maršmeloun, prožil více než dekádu. Italský investor, pro něhož Zdeněk Fránek originální rekonstrukci historického objektu v centru Prahy navrhl, se marně snažil přesvědčit úřady a část veřejnosti, že bude Praze slušet.

Nový „maršmeloun“ lépe zapadá do okolí

Nový „maršmeloun“ lépe zapadá do okolí


Developerská firma V Invest vybrala novou podobu projektu bytového domu U Milosrdných v těsném sousedství Anežského kláštera.

Návrh „maršmelounu“ bude od Fránka

Návrh „maršmelounu“ bude od Fránka


Nový projekt domu přezdívaného maršmeloun vytvořil autor původního návrhu, architekt Zdeněk Fránek.

Místo nenáviděného

Místo nenáviděného "maršmelouna" ozdobí centrum Prahy projekt "pocta Stínadel"


Pražané, kteří si nepřáli, aby se z pražské budovy U Milosrdných stal kontroverzní "maršmeloun", si mohou oddychnout. Developerská společnost V Invest vypracovala novou venkovní podobu budovy, která dráždila památkáře svou neotřelou podobou.

„Maršmeloun“ nahradí bílý zvlněný dům, inspirací byla Stínadla a prádlo

„Maršmeloun“ nahradí bílý zvlněný dům, inspirací byla Stínadla a prádlo


Místo kritizovaného projektu přezdívaného „maršmeloun“ bude u Anežského kláštera v centru Prahy stát dům inspirovaný Stínadly a okolím. Fasáda místo růžové bude bílá a vroubkovaná.

Obličeje „maršmelounu“ má v centru Prahy nahradit zlatavá fasáda

Obličeje „maršmelounu“ má v centru Prahy nahradit zlatavá fasáda


Developerská společnost V Invest odhalila vítězný projekt šestipodlažního bytového domu v ulici U Milosrdných nedaleko Anežského kláštera v Praze. Podobu čtvrtmiliardové investici dá ateliér Fránek Architects.

Podívejte se, co v Praze vyroste místo kritizovaného

Podívejte se, co v Praze vyroste místo kritizovaného "maršmelounu". Nový projekt by měl vyhovovat i památkářům


Dům známý jako "maršmeloun" v Praze nakonec stát nebude. Jeho autor, architekt Zdeněk Fránek, totiž projekt upravil a dal mu novou podobu.

„Maršmeloun“ je minulostí: Takto bude vypadat bytovka U Milosrdných. Ve hře je i cihlová varianta

„Maršmeloun“ je minulostí: Takto bude vypadat bytovka U Milosrdných. Ve hře je i cihlová varianta


Plánovaný rezidenční developerský projekt „U Milosrdných“ v centru Prahy razantně změnil svou podobu. Nový vzhled dnes prezentovala společnost V Invest ve spolupráci s architektem Zdeňkem Fránkem.